čtvrtek 17. listopadu 2016

Téma 92: It´s all make believe, isn´t it?

(téma: citát Marilyn Monroe "It´s all make believe, isn´t it?" - Všechno je to přetvářka, nebo ne?)


text od Medy:
"It´s all make believe, isn´t it?" Marilyn Monroe

Marilyn žádný facebook neměla a už tehdy jí bylo jasné, o čem to celé je. Všechna ta znepokojivě šťastná rodinná alba, pseudovenkovské svatby na statku, těhotenská břicha na tisíc způsobů, čerstvě narozené děti v košíku, jednoroční děti v bekovkách, všechny ty photoshopem prohnané obrázky provinčních fotografů, co splácejí svůj Nikon D600, ty představují realitu nebo přetvářku? Ptám se, protože už se v tom nevyznám. Kdo nemá osobního fotografa, tomu bude jistě brzy důrazně doporučeno přestat dávat svoje fotky na sociální sítě. 

Otázkou je proč bych měla na facebooku lhát svým přátelům? (mám přece v přátelích jen přátele?) Jenže nedělají oni to stejné mně? No a je to vůbec jiné, když se svými přáteli sedím na dvoře v Hruškách a snídáme Zweigel roséčko? Je! Jsem si tím jistá. To není přetvářka. To je život. Tam se odehrává. Ne na síti. To jsou ty nejhezčí chvíle. Nemám je nikde na fotkách, mám je pořád u sebe. 

O jakou prezentaci se to vlastně všichni pořád snažíme? Když projíždím touhle nádhernou zemí, na každém šutru, u každého vodopádu, na každém kopci se šteluje nějaká dáma pro fotku, kterou hned zatepla háže na fb. Ale proč? Já jsem nejdřív vůbec nechtěla být součástí toho cirkusu. Pak jsem přislíbila, že budu postovat nějaké fotky, když už jsem teda "tak daleko", tak se podělím touto cestou. (podělím, ne pochlubím, ale je v tom rozdíl?) A pak mě to začalo docela bavit. Spolkl mě můj vlastní narcismus jako tisíce jiných. Sbírám lajky. Zatímco se tu v kempu bavím se sedmdesátiletou backpackerkou z Kalifornie o amerických prezidentských volbách a tahle moje realita mi přijde mnohem zajímavější (a zároveň nesdílitelná), než obrázkový svět facebooku (a to v něm všichni trávíme tolik hodin svého drahocenného času). Proč jsme vlastně tuhle falešnou realitu vymysleli? Proč potřebujeme nějakou další - rozpínavou, metastázující, hystericky šťastnou - realitu? Jako plastičtí chirurgové vyřezáváme dokonalé štěpy z našich nedokonalých životů a vyrábíme ze sebe něco, co nejsme. Proč mají lidé potřebu se chlubit, ukazovat se v nějakém jiném - lepším - světle? Proč "sdílejí" své štěstí - je-li to skutečně štěstí? Moje babička říkavala, že když je někdo šťastný, nepotřebuje to dávat nikomu na odiv (a ještě dodávala "stejně by všichni akorát záviděli"). Možná měla pravdu, možná tímhle divadlem podněcujeme jen závist. Ale možná je to i k něčemu dobré, možná někoho inspirujeme, možná někdo zvedne zadek a vyrazí uzřít ten vodopád na vlastní oči.

Třeba je to paralela - ta světlá polovina - k černé, kterou do nás denně ládují média. Rovnováha vesmíru zůstává zachována.

text od lisarah:

Přetvářka

Crrr. Zvonek. Slyším ho a jdu otevřít. Mozek vyslal signál, tělo plní rozkaz. Do náruče beru Modřinku a otáčím klíčem v zámku. „Ahoj! Až zaparkuješ, pojď nahoru, nechám odemčeno.“ Vítám středoškolskou kamarádku Sylvu. Za dvě minuty je tady. Pro jistotu koukám z okna v kuchyni, kde parkuje. Přitom si všimnu, že sousedka Jitka otevřela okno a myje ho. Venku je pár stupňů nad nulou, myje pouze jedno. No proč asi - sleduje, kdo to k nám přijel. Tak přesně tohle slídění, shánění informací, žití cizích životů jsou důvody, proč jsem ráda, že tu již nežiji. Přijet sem na pár týdnů k rodičům, to ano. Ale žít tu celý život? Dejte mi pokoj!
Vařím čaj pro Sylvu, malá si hraje a nasazuje kroužky na tyč, přebírám od Sylvy dárečky pro Modřinku - pitíčka, sušenky. Je hodná a hodně upovídaná. Začne vyprávět o sobě, synovi, druhém těhotenství, miminku kamarádky, příteli druhé kamarádky, stěhování třetí kamarádky, změně práce čtvrté kamarádky... Přestávám vnímat, vím, že do konce návštěvy si Sylva vystačí sama, a přemýšlím nad jinými věcmi.
Sylva se zdržela dvě hodiny, pak musela pro malého do školky. Víme, že se půl roku zase neuvidíme. A kdo ví, zda to bude ještě před porodem.
Modřinka byla unavená, dala jsem ji hned do cestovní postýlky spinkat.
Přišel táta. Uvařili jsme si kafe a povídali si. Mluvil o sousedce Jitce, taky to viděl. Smáli jsme se. Ony - Jitka a její máma (kdysi i babička) - si nemohou pomoci, po všem slídějí, vše je zajímá. Ale aby samy o sobě něco prozradily? To nikdy! Jitka porodila svého syna o dva měsíce později, než já svou dceru. Přesto jsem s ní na procházce s kočárkem ani jednou nebyla.
Modřinka stále spí, jdu pověsit prádlo. Před vraty potkávám Jitku, jede s malým na procházku. Zdravíme se, usmíváme se na sebe, přejeme si hezký den.
Všichni hrajeme.

*********
Na co se můžete těšit za týden? 
Na příště Lisarah zadala téma Když v noci nespím.

Žádné komentáře:

Okomentovat